Menu

İslami Evlilik Düşünenlerin İlk Buluşmada Dikkat Etmesi Gerekenler

1 Şubat 2023 / BY Admin

İslami Evlilik Düşünenlerin İlk Buluşmada Dikkat Etmesi Gerekenler

İslami değerlere uygun bir evlilik yapmak isteyenlerin, evlilikte ilk buluşma süreci oldukça önemlidir. İslami değerlere uygun bir ilişki için ilk buluşmada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan bazıları mahremiyet ve hayâ, aile onayı, dürüstlük, ibadet ve dini değerler diye sıralanabilir. Bu değerlere dikkat edilmeden yapılan evlilikler örf ve adetlerimize göre de terstir. Türk örf ve adetleri de dinimize uygun bir biçimde oluşmuştur. Dini değerlere, örf ve adetlere göre yapılan evlilikler daha uzun sürmektedir. Birçok araştırma da aile onayı ile yapılan evliliklerin daha uzun sürdüğünü ispat etmiştir. Bunun nedenleri arasında görmüş geçirmiş olan aile bireylerinin uygunluk oranını küçüklerden daha iyi bilmesi olarak adlandırabiliriz.

İlk Buluşmada Mahremiyet Ve Hayâ

İlk buluşmada karşı cinsle yalnız kalmaktan kaçınılmalıdır. Dinimiz kurallarına göre ilk buluşmada erkek ve kadının baş başa olması uygun değildir. Mahremiyete dikkat etmenin başında toplum içinde buluşmak gelir. Örf ve adetlere göre de yıllardır süregelen bazı noktalar bulunur. Bunlardan biri erkek tarafından bir büyüğün ve kız tarafından bir büyüğün çiftlerin görüşeceği esnada yanlarında olmasıdır. Görüşme esnasında erkeğin ya da kızın birbirlerine sormayı unuttukları noktaları hatırlatmaları içinde bu önemlidir. Ayrıca dinimizde bir erkek ve bir kadın nikâhsız baş başa kalamaz. Erkek ve kadının baş başa kalması mahremiyete uygun değildir.

İslamiyet’te Evlilikte Aile Onayı

İslami bir evlilik için aile onayı önemlidir. Mümkün bir durum varsa ilk buluşmada ailelerin de buluşma yerinde bulunmaları gerekir. Evlilikte anne baba onayı çok önemlidir. Anne babalar önceden olabilecek her şeyi tahmin ederler. Bunun nedeni yaşanmışlıklardır. Yıllar içinde yaşadıkları tecrübeler anne babaların çiftlerin evliliklerinin ileri gidip gitmeyeceğini bilmelerine sebeptir. Dini bakımdan da çiftlerin birbirlerine uygun olup olmadıklarını aileler çok iyi bilirler. Çifte de birbirlerini görüp konuşma fırsatı vermeleri gerekir. İlk buluşmada birbirlerini iyice görmeleri gerekir. Üç kez birbirlerini gördükten sonra fiziki olarak ısınıp ısınmadıklarını anlarlar. Bu yüzden dinimiz en fazla üç kez karşı cinsi nikâhsız görme şansı tanır. Konuşmalar esnasında da az çok karşı taraf isteklerini belli eder. Ailelerde uygun derse evlilik en iyi şekilde gerçekleşmiş olur.

İslami Evlilikte Dürüstlük

İslamiyet’e uygun bir evlilik yapmak için iki tarafında dürüst olması gerekir. Evlilik yalanlar üzerine kurulursa temeli kötü atılmış bir eve benzer. En ufak bir sarsıntıda çatlar. İlk buluşma esnasında çiftlerin kendilerini oldukları gibi tanıtmaları oldukça önemlidir. Birbirlerinin haklarına girmiş olmazlar. Oldukları gibi birbirlerini kabul ettikleri sürece evlilikte anlaşma olasılıkları da daha fazla olacaktır. İslamiyet’te ilk buluşma sırasında bayanların tesettürlerine uygun giyinmeleri de önemlidir. Karşı cinsi cezbedecek kıyafetlerden uzak durmalı fakat temiz giyinmelidir.

İlk buluşmada İletişim Ve Empati

İlk buluşma esnasında çiftler arasındaki iletişim oldukça önemlidir. Karşı tarafı dinlemeli ve empati göstermelisiniz. Dini inanç ve değerlerinizi olduğu gibi ortaya koymalısınız. Beklentilerinizi açıkça ifade etmelisiniz. Gelecek ile ilgili hedeflerinizi de açıkça belirtmelisiniz. Gelecekle ilgili hedeflerinizin uyumlu olup olmadığını ilk buluşmada anlamanız oldukça önemlidir. İletişim becerileriniz ile karşı cinsi anlamınız da oldukça önemlidir. İlk buluşmada yanınızda götürdüğünüz akrabanızdan ya da arkadaşınızdan arada yardım alabilirsiniz. Göz zinası yapmadan iletişim kurmanızda oldukça önemlidir. İlk buluşmada göz zinasına çok dikkat etmelisiniz. Gözlerinizi saklayarak iletişim kurmanız bu bakımdan oldukça önemlidir. İlk buluşmada acele etmeden karar almak da oldukça önem taşır. Üç kez buluşma hakkı verilmesinin sebebi de budur.